Fly Girls i Stretching, to treningi które prowadzi nasza instruktorka Nargiza Karimova. Oba mają za zadanie poprawić Twoją sprawność i elastyczność, nawet jeśli nigdy nie przykładałeś się do tego typu treningu.
Fly Girls to trening w podwieszeniu nazywany również aerial jogą. Każdy z trenujących ma do dyspozycji hamak, który umożliwia podczas pozycji stojących lepszy balans, a w pozycjach odwróconych daje możliwość figur, które z pozycji maty nie były by osiągalne. Ćwiczenia w podwieszeniu odciążają kręgosłup, umożliwiają wzmocnienie mięśni oraz zwiększają ich elastyczność.
Zajęcia są w naszym grafiku w godzinach porannych, aby jak najlepiej nastroić Cię na cały dzień, oraz kończą nasz codzienny plan treningowy i wyciszają Cię przed snem. Każdy , kto chce się wybrać na te zajęcia ze względu na specyfikę pozycji odwróconych, powinien zapoznać z poniższą listą przeciwwskazań:
- Jaskra
- Ciąża
- Menstruacja
- Przebyta niedawno operacja
- Choroby serca
- Przebyty zawał
- Bardzo niskie lub bardzo wysokie ciśnienie
- Niedawno odniesiony uraz głowy
- Skłonność do mdlenia
- Zawroty głowy
- Osteoporoza
- Zespół cieśni nadgarstka
- Zapalenie zatok przynosowych
- Dyskopatia
- Przepuklina rozworu przełykowego
- Zapalenie stawów
- Botox w ostatnich 6-ciu godzinach
- Choroby układu nerwowego
Jak przygotować się do treningu Fly Joga?
Prosimy o przychodzenie na zajęcia bez makijażu oraz biżuterii, aby nie uszkodzić hamaków. Strój sportowy powinien zakrywać ręce i nogi, skarpetki są obowiązkowe. Nie można trenować w odkrytych ramionach, pamiętajmy o fly’owym savoir vivre.
Kolejna pozycja to Stretching. Podstawowy podział tej dyscypliny to stretching statyczny wykonywany podczas spoczynku oraz stretching dynamiczny, czyli ćwiczenia wykonywane w ruchu. Zajęcia są innowacyjne, Nargiza Karimova jest artystką cyrkową i aktobatką. Podczas zajęć wykorzystuje swoje długoletnie doświadczenie zawodowe. Podstawowe typy rozciągania:
- Rozciąganie izometryczne, które zalicza się do stretchingu statycznego. W trakcie wykonywania tego typu ćwiczeń należy kolejno napiąć mięśnie, rozluźnić je a na końcu rozciągnąć.
- Rozciąganie dynamiczne, często stosowane także na początku treningu, jako rozgrzewka. Bazuje na różnego typu wymachach oraz krążeniach wybranych części ciała, tak aby stopniowo zwiększyć ich zakres ruchu.
- Rozciąganie balistyczne dedykowane jest bardziej zaawansowanym osobom i polega na wykonywaniu ruchów przypominających kołysanie lub wahadło. Jednocześnie wykonuje się intensywne ćwiczenia, które rozciągają mięśnie.
- Rozciąganie PNF, bazuje na wykorzystywaniu wzorców nerwowo-mięśniowych w celu zwiększenia gibkości i elastyczności mięśni. Rozciąganie PNF świetnie sprawdza się wykonywane wraz z partnerem treningowym.
- Rozciąganie SMR to natomiast rodzaj masażu połączonego z akupresurą. Stosuje się do tego specjalne wałki, które mają szybko i skutecznie rozluźnić napięte mięśnie.
Dzięki swoim właściwościom stretching wpływa skutecznie na osiągnięcie lepszych wyników w sportach, w których wymagany jest bieg, skakanie, szybkość i zręczność. Jest obowiązkowym elementem dla osób trenujących sztuki walki.